Pomoc migrantům a uprchlíkům

Foto: Jindřich Štreit.

Charita ČR nabízí pomoc cizincům, kteří se ocitli v nouzi či v situaci, kterou sami nedokáží řešit. Mezi nejčastější potíže patří otázky pobytového režimu, stejně jako sociální zabezpečení, zdravotní péče nebo pomoc s hledáním ubytování, zaměstnání a možností vzdělávání.

Služby poskytující pomoc migrantům a uprchlíkům v nouzi jsou součástí české charitní sítě již od roku 1992. Charity kladou zvláštní důraz na integrační aktivity, které migrantům a uprchlíkům pomáhají začlenit se do české společnosti.

Charitní služby na poli migrace ulehčují práci také českým institucím a přispívají k bezproblémovému soužití většinové společnosti a nově příchozích.

 

Poradenství

Základem je poskytování bezplatných služeb odborného sociálního a právního poradenství. Tyto služby jsou poskytovány ambulantní a terénní formou na základě principů občanského poradenství: bezplatně, nezávisle, nestranně a diskrétně.

 

Další služby

Mezi další služby patří nízkoprahové kurzy češtiny, doprovázení na úřady, asistence na OAMP, tlumočení, humanitární sklad ošacení, potravinová a materiální pomoc, workshopy pro žáky ZŠ a studenty SŠ, doučování, volnočasové aktivity pro děti, výlety, tábory a kurzy sociokulturní orientace nebo zájmové aktivity pro žadatele o mezinárodní ochranu.

Migrační pracoviště:

V roce 2018 poskytly poradny služby celkem 9238 klientům, 3220 klientů navštěvovalo kurzy češtiny a 2300 klientů využilo další neregistrované služby.

Klienti našich služeb pocházejí nejčastěji z Ukrajiny, Mongolska, Ruska, Slovenska a Vietnamu.


Telefonická infolinka

v mongolském jazyce

 

UK vlajkav ukrajinském jazyce

 

ve vietnamském jazyce

 

 

Další aktivity

Z výstavy Jsme ze stejné planetyVedle poradenství, jazykové asistence a integračních aktivit se Charita ČR zaměřuje také na informování široké veřejnosti o situaci cizinců u nás.

Aktuální projekt MIND - Migration. Interconnectedness. Development

  • advokační a osvětový projekt přibližující široké veřejnosti téma migrace a rozvoje
  • kampaň #whatishome
  • studie Cesty k prosperitě vydaná v rámci série evropských publikací Common Home
  • financováno EU

Putovní výstava Jsme ze stejné planety

Ukončený projekt Pozitivní obraz cizince v ČR


Migrační koordinátorka CHČR:
Klára Boumová: klara.boumova@charita.cz, tel.: 296 243 352; 731 646 938.

 

V roce 2019 jsou projekty v rámci oddělení migrace Charity ČR financovány Evropskou unií, Ministerstvem vnitra, hlavním městem Praha a z Tříkrálové sbírky.

 

 

  logo MV   logo-magistrat-1024x1024    EU vlajka          logo_MIND_Co je domov

 


Aktuality

Charita se podílí na vydání odborné publikace o migraci a rozvoji

Ilustrační snímek Jindřich Štreit

Charita se spojila s dalšími organizacemi, aby veřejnosti představila souvislost migrace a udržitelného rozvoje. Sborník Migrace, rozvoj a cíle udržitelného rozvoje (SDGs) uvedeme na konferenci Rozvoj, migrace a SDGs, která se koná ve čtvrtek 21. listopadu v Praze.

Migrační konsorcium vyzvalo vládu, aby se připojila k signatářům dohody z Malty

Ilustrační snímek Jindřich Štreit

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty, jehož členem je také Charita Česká republika, vyzvalo českou vládu, aby podpořila nový způsob přerozdělování žadatelů o azyl. Představitelé Francie, Itálie, Německa a Malty se 23. září dohodli na dočasném dobrovolném mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zachráněných na moři. Uvedené státy tím reagovaly na kritickou humanitární situaci uprchlíků, kteří po uzavření italských a maltských přístavů zůstávají na záchranářských lodích.

Migrace je nedílnou součástí dnešního globalizovaného světa

studie vychází v českém a anglickém jazyce

Slovo migrace se po takzvané uprchlické krizi stalo v českém kontextu slovem výbušným, spojeným s negativními emocemi, jako je strach a pocit ohrožení. Charita Česká republika reaguje na situaci vydáním studie Cesty k prosperitě. Migrace a rozvoj v České republice, která v mnohém fakticky vyvrací veřejností zaběhnuté postoje.

Nová kniha: Porozumění a krize

Foto: Tereza Linhartová

Věděli jste, že Charita už přes deset let provozuje asistenční infolinku pro cizince v Česku? V roce 2008 začaly operátorky pomáhat Mongolům žijícím u nás, v roce 2012 Vietnamcům a vloni i Ukrajincům. A také všem, kteří s nimi přicházejí do styku. Zkušenosti z práce na lince jsme shrnuli do knihy, z které se například dozvíte, jak se žije Mongolům a Vietnamcům v Česku, jaké hodnoty jsou pro ně důležité, jaké překážky překonávají a kde si připadají doma.

Vánoční balíčky pro ukrajinské děti si poslechnete v rozhlasové reportáži

Foto: Pavel Langer, ACHO

Všech víc jak 400 ukrajinských dětí z rodin v nouzi ze seznamu Arcidiecézní charity Olomouc již mají jistý Vánoční balíček. Díky lidem dobré vůle z nejrůznějších koutů České republiky. Proč chtějí udělat radost chudým dětem a koho například obdarovali? To se dozvíte v reportáži Moniky Tomáškové a Českého rozhlasu Olomouc.

Charita otevřela asistenční infolinku v ukrajinském jazyce

Charita otevřela asistenční infolinku v ukrajinském jazyce

Začátkem července zahájila provoz infolinka pro cizince z Ukrajiny, kteří se ocitli ve složité situaci a potřebují spolehlivé informace ve své mateřštině, aby mohli své záležitosti řešit. Charita Česká republika tímto rozšířila stávající nabídku pro občany z Mongolska a Vietnamu. Nabízená služba je bezplatná, volající platí pouze cenu hovoru dle tarifu svého operátora.

Papež František zahájil kampaň na podporu migrantů  

Share the Journey. Foto: Osservatore Romano

Posílit vztahy mezi migranty, uprchlíky a komunitami. Takový je cíl dvouleté celosvětové kampaně Caritas Internationalis (CI) nazvané „Share the Journey“, kterou dnes v průběhu generální audience zahájil papež František. Tato kampaň představuje odpověď CI na výzvu papeže Františka k otevřenosti vůči lidem na cestě.

Změny, které přinesla novela cizineckého zákona

Ilustrační snímek Jindřicha Štreita z cyklu Jsme z jedné planety

V červenci 2017 prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o pobytu cizinců, proti které se ohradily nejen organizace pracující s migranty v České republice, ale také Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a někteří senátoři a poslanci. Přesto, že Senát novelu vetoval, poslanci novelu na konci června přehlasovali.

Studenti Lékařské fakulty MU obdrželi cenu Brána k druhým za pomoc uprchlíkům

Studenti Lékařské fakulty MU obdrželi cenu Brána k druhým za pomoc uprchlíkům

Cenu studenti obdrželi za dobrovolnický skupinový počin!  Dohromady 17 studentů se aktivně zapojilo do letní mise Diecézní charity Brno na pomoc uprchlíkům v Řecku. Celkem tak společně odpracovali přes 300 hodin a poskytli zdravotní péči více než 1500 lidem.

Charita se nadále stará o uprchlíky v Řecku

Charita se nadále stará o uprchlíky v Řecku

Charita ČR - Diecézní charita Brno nadále pomáhá uprchlíkům v Řecku. Momentálně se zde jejich počet odhaduje okolo 80 tisíc. Doposud byla pomoc zaměřena na dodávky materiálního vybavení, především zdravotnického materiálu a ve spolupráci s Masarykovou univerzitou na vysílání dobrovolných týmů zdravotníků. Nyní chce Charita podpořit partnera Caritas Řecko a umožnit mu zaměstnání dalšího pracovníka na koordinaci humanitární pomoci.

Tříkrálová sbírka 2023

Tříkrálová sbírka

Aktuální výtěžek
121 035 112 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Napište nám!

DotazNenašli jste na webu potřebné informace?
Máte pro nás vzkaz?

Napište nám!