Návrh ministerstva financí může ohrozit chod azylových domů či krizové pomoci

Ilustrační snímek Jakub Žák

Ministerstvo financí přišlo v polovině srpna s návrhem změny financování sociálních projektů z Evropského sociálního fondu. Pokud projde, může způsobit velké problémy poskytovatelům preventivních sociálních služeb například azylových domů, krizových či nízkoprahových center. Změna financování se může dotknout už období 2021 až 2027.

Dvě hlavní navrhované změny, které spolu s dalšími nevládními organizacemi působícími v oblasti sociálních služeb kritizujeme, je snaha o snížení dotací ze současných 100 % a změna způsobu jejich vyplácení. Namísto současného průběžného financování se ministerstvo snaží prosadit proplácení celé částky až zpětně. Co je však logické a vhodné u komerčních subjektů, může neziskovou oblast a jí poskytované sociální služby nenávratně poškodit.

U současného způsobu „ex ante“ jsou poskytovatelům sociálních služeb peníze na předem schválené projekty poskytnuty před jejich provedením a organizace poté dokládají detailní využití těchto prostředků. Využití kontroluje ministerstvo, případně i nezávislý audit. Organizace se navíc o projekty ucházejí  ve veřejných soutěžích podle jasných pravidel.

Navržená změna na systém financování „ex post“ je problematická. Proč? Cílem neziskových organizací není zisk, ale pomoc s řešením složité situace či problému, ve kterém se ocitli někteří lidé. Tuto službu si stát u těchto organizací objednává, protože je to pro stát, kraje a obce výhodné. Neziskovky zisk nevytvářejí a nemají tedy z čeho další projekty předfinancovat.

Návrhem ministerstvo financí vlastně říká: Dělejte si svoje, pomáhejte, poskytujte potřebné služby, ale za peníze, které si sami někde předem získáte. Veškerou počáteční režii, nákup materiálu, průběžné placení lidí si uhradíte sami. A teprve poté vám budou, možná, náklady proplaceny. Situace je však trochu jiná: je to právě povinnost státu sociální služby svým potřebným občanům zajistit.

„Zachování ex-ante plateb a 100 % výše dotací v neinvestičních aktivitách ESF pro neziskový sektor je zcela nezbytné. Bez těchto podmínek nebudou moci neziskové organizace poskytovat řadu svých služeb zejména v sociální oblasti vůbec, jiné jen velmi obtížně. Jedná se přitom o služby sociální prevence, mezi něž patří například azylové domy, nízkoprahová centra, krizová a intervenční centra nebo terénní programy,“ uvádí Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Více o tématu najdete v komentáři ze serveru Svetneziskovek.cz, kterému jsme poskytli vyjádření.