„Krize není o migraci, krize je o solidaritě,“ míní Caritas Europa
Caritas Europa vyzývá hlavy států a vlád, aby uznaly, že Evropa nečelí pouze „migrační krizi“, ale spíše sociální, ekonomické a politické krizi obřích rozměrů, která tlačí miliony lidí napříč Evropou k bídě a stovky tisíc migrantů a uprchlíků vrhá do nejistoty.
Roky úsporných opatření zaměřených na rozvrat sociálního státu v celé Evropě vedly členské státy EU na úroveň neschopnosti reagovat na poměrně nízké množství lidí přicházejících do Evropy. „477 906 příchozích je pouze kapkou v oceánu 500 milionů občanů. Kromě toho je Evropa jedním z nejbohatších regionů světa, což činí současnou situaci ještě absurdnější,“ sdělil Shannon Pfohman, vedoucí oddělení politiky a advokacie Caritas Europa.
Charitní organizace celé Evropy se staly svědky výrazných sociálních dopadů úsporných opatření svých zemí. 477 906 lidí přicházejících do Evropy by nemělo představovat nepřekonatelnou překážku, která porazí Evropskou unii, zvlášť pokud se vezme v úvahu, že po celém světě lze nalézt téměř 60 milionů násilím vysídlených lidí. Proto si Caritas Europa myslí, že současnou překážkou je nedostatek politické vůle, která by přezkoumala současné ekonomické vzorce a změnila taktiku úsporných opatření, bez kterých by členské státy EU pravděpodobně na tuto krizi reagovaly odlišně. Solidarita se v Evropě stala vzácností. Evropské země by měly být schopny poskytnout přistěhovalcům, migrantům a žadatelům o azyl potřebné služby a kvalitní podmínky pro přijetí hodné Evropy.
Mezitím zbytečné utrpení lidí pokračuje. Caritas Europa naléhavě vyzývá hlavy států a vlád členských států, aby do vyjednávání opět vnesly humanitu a solidaritu a vzaly v úvahu její návrhy pro řešení pokračujícího exodu z Afriky a Blízkého východu do Evropy.
Caritas Europa se domnívá, že je zapotřebí, aby evropské vlády přijaly čtyřbodový program k řešení vzniklé krize, chránily lidské životy účinným a humánním způsobem a poskytovaly dlouhodobá trvalá řešení. Návrhy Caritas Europa zní:
1) Ustanovit společnou strategii založenou na odpovědnosti, solidaritě a důvěře.
2) Otevřít bezpečné a legální cesty do Evropy.
3) Zajistit vstřícnou odpověď na krizi zaručující lidskou důstojnost a zdravé životní podmínky.
4) Zajistit mír a rozvoj v zemích „na trati“ do Evropy.
Původní článek v angličtině najdete na caritas.eu.